Christmas Time

Vánoce ve Velké Británii

Ve Velké Británii nosí dárky Father Christmas (Otec Vánoc). Na Štědrý večer (Christmas Eve) 24.prosince děti pověsí na krb nebo na postel punčochy stockings, aby jim do nich Father Christmas nadělil dárky. Děti také píšou Otci Vánoc dopisy, které vhodí do krbu. Jedině tak totiž mohou dopisy vzlétnout a dostat se až na Severní Pól, kde budou jejich přání vyslyšena.

Ráno 25.prosince (Christmas Day) se probouzejí a běží zkontrolovat punčochy, zda v nich mají své dárky. Dopoledne rodina společně dárky rozbaluje a pak připravuje slavnostní oběd Christmas dinner. Hostina začíná přípitkem a symbolickým rozlomením tzv. christmas crackers (papírové tuby, v nichž se ukrývá drobný dárek).

K obědu se podává pečený krocan s kaštanovou nádivkou, zeleninou a omáčkou, jako dezert mají Christmas pudding (je to jako naše bábovku s kandovaným ovocem). Po obědě sledují tradiční vánoční projev královny Alžběty II.

26. prosince Boxing Day se navštěvují a scházejí se svými přáteli. Boxing day se nazývá podle slova box=krabička. Dříve se v tento den otevíraly kasičky (box) z kostelů a jejich obsah byl rozdělen mezi chudé. Lidé dnes v tento den obdarovávají ty, kteří během roku rodině poskytovali různé služby, např. hospodyně, listonoš, chůva atd.

Vánoce v USA

Děti večer 24. prosince nachystají pro Santu Clause sušenky a sklenici mléka. Přidají k tomu dopis, ve kterém prosí Santu o různé dárky. Vánoce se však slaví hlavně 25. prosince, kdy je státní svátek. Celý den lidé odpočívají a navštěvují příbuzné. Popíjí se horká čokoláda, punč nebo vaječný koňak, někde se podává i cukroví. Ráno se rozdávají dárky, které přes noc přivezl Santa Claus na saních, do kterých je zapřaženo osm sobů.

Během Vánoc jsou Američané štědří k lidem, kteří na tom nejsou tak dobře jako oni sami. Posílají peníze do nemocnic, sirotčinců a charit, které pečují o znevýhodněné občany.

Vzhledem ke značné různorodosti jednotlivých států USA se vánoční tradice velice liší. Například na Hawaii Vánoce začínají s příjezdem Vánoční lodi, což je loď přivážející obrovský náklad tradičních vánočních pokrmů. Santa Claus sem přijíždí ve svém člunu. 

Vánoce u protinožců

Vánoce jsou v Austrálii opravdu velmi teplé. Zatímco severní polokoule se nachází uprostřed zimy, zde panují teploty okolo 30°C a více. Proto se tradiční Christmas dinner podává nejenom uvnitř doma, ale i venku na terasách, v zahradách nebo v parcích a dokonce i na pláži.

Dárky zde také nosí Father Christmas, ale poslední léta si na oblibě získává i jeho americký rival Santa Claus.

17.12.2020

Míla Richtrová
Jsem lektorka prožitkové angličtiny pro každého. Miluji učit se s radostí, lehkostí, hravě a efektivně. Své poznatky a zkušenosti ráda předávám dál. Nesnáším nudu, proto jsou moje hodiny zábavné, pestré a zážitkové, s využitím všech smyslů a dovedností, zaměřené na rozvoj vědomostí i v dalších oblastech. V současné době učím online všechny věkové kategorie, od předškolních dětí po maturanty, od začátečníků po pokročilé.
Komentáře